- Menu przedmiotowe
- Zagospodarowanie przestrzenne
Plan ogólny
INFORMACJE OGÓLNE
Plan ogólny gminy to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia.
DLACZEGO MUSI BYĆ SPORZĄDZANY?
Konieczność sporządzenia planu ogólnego, wynika ze zmian w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które weszły w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z tą zmianą, 1 stycznia 2026 r. z mocy ustawy moc utraci studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Ustawa wprowadza w jego miejsce nowy akt planowania przestrzennego w postaci planu ogólnego. Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego. Wszystkie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (mpzp) sporządzane i uchwalane po 31 grudnia 2025 r. będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego oraz stanowić będzie podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazać gminne standardy urbanistyczne, w których szczegółowo zostaną określone profile funkcjonalne stref oraz wskaźniki urbanistyczne, takie jak: maksymalna nadziemna intensywność zabudowy, maksymalna wysokość zabudowy, maksymalny udział powierzchni zabudowy oraz minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. W planie ogólnym fakultatywnie można określić także obszary zabudowy śródmiejskiej, obszary uzupełnienia zabudowy oraz gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, polegające na ustaleniu maksymalnej długości dojścia do szkoły podstawowej, obszaru zieleni publicznej, bądź innych obiektów takich jak: przedszkola, biblioteki czy przystanki publicznego transportu zbiorowego.
PLAN OGÓLNY – CO OZNACZA DLA MIESZKAŃCÓW?
Plan ogólny nie będzie powtórzeniem jeden do jeden tego, co zostało zawarte w studium, Inaczej będzie w przypadku, gdy nieruchomość jest już objęta obowiązującym planem miejscowym w którym przeznaczona została pod zabudowę mieszkaniową. W takim przypadku zostanie ona z automatu objęta strefą wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną lub wielorodzinną. Złożenie wniosku do planu ogólnego jest niezwykle istotne dlatego, że plan ogólny będzie podstawą dla uchwalanych miejscowych planów i dla wydawanych po jego wejściu w życie decyzji o warunkach zabudowy. Zarówno nowo uchwalane miejscowe plany, zmiany istniejących obecnie planów miejscowych, a także decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z ustaleniami planu ogólnego. To plan ogólny będzie przesądzał, czy dany grunt będziemy mogli zabudować, czy też nie.
POSTAWA PRAWNA I FORMALNA
Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest Uchwała Nr LXXVI/556/2024 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Kcynia oraz ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.) i akty wykonawcze do ustawy tj.: rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758), ) rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1916), rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 24 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2409.), rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (Dz. U. z 2024r. poz. 729) oraz inne przepisy szczególne.